czwartek, 17 stycznia 2013

Jezioro Garda - Włochy

Największe jezioro we Włoszech. Leży w jego północnej części. Akwen o długości 55 km i szerokości od 4 do 12 km jest bardzo popularny wśród turystów. Doskonale nadaje się do spędzania aktywnego urlopu. W okolicy jeziora Garda można spędzać czas w bardzo urozmaicony sposób. Oczywiście można uprawiać szereg sportów wodnych od żeglarstwa, przez windsurfing do zwykłego pływania. Otaczające góry dają możliwość odbycia pięknych wycieczek górskich pieszych i rowerowych. Również miłośnicy wspinaczek górskich znajdą tutaj coś dla siebie. Bliskość wielu wspaniałych i znanych miast, jak Werona, Wenecja, Mediolan, czy inne sprawia, że Jezioro Garda jest doskonałym miejscem na urlop dla miłośników architektury i urbanistyki.

Dwa krańce jeziora różnią się od siebie znacznie. Północna część jest terenem górzystym. Główne miasto to Riva del Garda, jest dużym centrum turystycznym i doskonałym ośrodkiem komunikacyjnym (komunikacji autobusowej). Południe to bardziej zurbanizowany teren, w którym jest dostęp do kolei. Koleją możemy udać się na wycieczki do szeregu ciekawych okolicznych miast, nawet do Mediolanu. Jeżeli ktoś planuje spędzać więcej czasu w górach i chce oglądać góry to lepiej zamieszkać w części północnej. Dla osób, które wybierają przestrzeń płaską lepsze będzie południe.

Mała wskazówka, jeśli chodzi o komunikację. Pomijając fakt punktualności trzeba zwrócić uwagę na okres, w jakim dany pojazd jeździ. Głównie dotyczy to autobusów, bo o pociągach dowiemy się wszystko w kasach na dworcu. Różne autobusy jeżdżą w okresie wakacyjnym, świątecznym i w czasie roku szkolnego. Wszystko to jest zaznaczone na rozkładzie jazdy, który oczywiście jest w języku włoskim. Proponuję dla osób, które pobiorą rozkład jazdy autobusów z informacji turystycznej dopytać o szereg skrótów oraz dokładnie wypytać jaki autobus kursuje w danym okresie. Wynika to z doświadczenia. W naszym przypadku miały być cztery autobusy do Limone, jeden po drugim. Okazało się, że w tym okresie do Limone z Desencano można dostać się tylko i wyłącznie przesiadając się w Salo.
 
Pięknym masywem nad jeziorem jest Monte Baldo. Na jego szczyt można wjechać kolejką z miejscowości Malcesine. Gondole na drugim odcinku kolejki linowej mają zdolność obrotu o 360 stopni co pozwala na podziwianie całej perspektywy jeziora. Oczywiście chętnych do przejazdu jest wielu, więc trzeba odstać swoje w kolejce. Kiedy dotrzemy już na szczyt mamy szereg możliwości poruszania się. W naszym przypadku było to przejście wzdłuż masywu i zejście w miejscowości Assenza. Na górę wjechałyśmy około godziny 12-tej i planowałyśmy być na dole około 19.44. Wtedy odjeżdżał ostatni autobus z Assenza do Peschiera del Garda. Trochę się nie udało J Do Assenza dotarłyśmy około godziny 21-ej. Trasa jest piękna. Właściwie na całej drodze można podziwiać jezioro. Miałyśmy piękną pogodę, więc na drugim brzegu gdzieś daleko było widać zaśnieżone szczyty.

W Riva del Garda warto wejść na Monte Brione. Wejście to jest bardzo proste. Po drodze napotkamy na wiele ławeczek i miejsc na odpoczynek. Na tej górze znajduje się stary fort obronny, który mija się z różnych stron. Widoki na jezioro i okoliczne miejscowości są piękne. W dole można podziwiać windsurferów zmagających się z wodą i wiatrem.
Nieopodal miejscowości Riva del Garda jest wodospad Varone (Cascata Varone). Jest to masa wody spadająca wewnątrz góry. Woda spada w szczelinie skalnej, która została przez Lata pięknie wyżłobiona. Masy wody i piękne skały można podziwiać z dwóch jaskiń w części dolnej i górnej. Pomiędzy jaskiniami wiedzie ścieżka tworząca mały ogród botaniczny z pięknymi kwiatami i roślinami. Jest tutaj mokro i zimno, więc warto wziąć odzież nieprzemakalną.

Świetne trasy na piesze wyprawy w góry znajdziemy w Limone. Trzeba przyznać, że trasy nie są krótkie. Dodatkowo podziwianie widoków oraz wykonanie paru zdjęć wydłuża czas podróży. Cóż, czas bywa największym ograniczeniem podróżnika J Warto się jednak wybrać i zobaczyć ścianę Monte Baldo po drugiej stronie jeziora.

Wiele przyjemności może sprawić też wycieczka rowerowa. Bez obaw można jechać wzdłuż brzegu jeziora lub gdy jest tłoczno wyjechać na drogę. Można w ten sposób na spokojnie odwiedzić parę pięknych miejscowości. Nam udało się przejechać od Peschiery do Garda.

Na południowym brzegu jeziora znajduje się mały półwysep z miejscowością Sirmione. Tutaj swoją posiadłość miała Maria Callas. Nawet na jej cześć nazwano park leżący nieopodal jej domu. Głównym jednak celem turystycznym jest zamek usytuowany na nabrzeżu. Na zamek można wejść za mała opłatą i podziwiać widoki na jezioro. Miejscowość typowo turystyczna z wąskimi uliczkami, kafejkami, sklepami z pamiątkami i włoskim charakterem, bardzo sympatyczna.

Katedra w Mediolanie

Pasaż handlowy - Mediolan

WeronaJulia - Werona


Do zobaczenia nad Jeziorem Garda J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz