sobota, 23 marca 2013

Wagrain - Austria


Chyba nikt nie zaprzeczy, że Austria to raj dla narciarzy. Możliwości białego szaleństwa w tym kraju jest tak wiele, że ciężko się zdecydować. Naszym kryterium była stosunkowo mała odległość od Katowic. W ten oto sposób padło na Wagrain i stoki narciarskie należące do wielkiego kompleksu Ski Amade. Ski Amade obejmuje pięć regionów i udostępnia ponad 350km tras narciarskich. Wagrain zalicza się do części Salzburger Sportwelt. Odległość pomiędzy Katowicami i Wagrain nie przekracza 750km, więc stosunkowo niewiele.

W okolicy Wagrain jest możliwość zjazdu z sześciu gór. Ich wysokość nie jest może szczególnie imponująca bo nie przekracza 2000 m.n.p.m., jednak same trasy narciarskie są doskonałe o różnym stopniu trudności.
Miłośnicy snowbordów i Freestyle-u mogą poszaleć w snowparkach na Mooskopf i Hirschkogel. Co ciekawe pomimo doskonałego zagospodarowania terenu ciągle powstają nowe wyciągi. Przy kasach dostępne są mapki całego terenu, za darmo w różnych językach. Na mapie na rok 2013 zaznaczono nowe wyciągi już funkcjonujące oraz wrysowano kolejkę, która rozpocznie działanie w sezonie 2013/2014. Korzystając z takiej mapy z pewnością się nie zgubimy. W zasadzie, nie ważne którą trasą zjedziemy zawsze na końcu będzie jakiś wyciąg, który wyciągnie nas na górę. Oczywiście w cenie karnetu są dostępne darmowe Skibusy podwożące narciarzy pod dolne stacje kolejek w Wagrain, Flachau, czy Kleinarl. We Flachauwinkel istnieje komunikacja przewożąca narciarzy na drugą stronę autostrady i w ten sposób mogą korzystać z tras na Rosskopf i Mooskopf. Jeśli ktoś chce odpocząć od prowadzenia samochodu może spokojnie pozostawić samochód pod hotelem i korzystać tylko z komunikacji miejskiej. Na stronie www.wagrain.at można znaleźć wiele szczegółowych informacji dotyczących tego regionu, w tym spis miejsc noclegowych. Ski Amade dysponuje własną strona internetową, gdzie można znaleźć informacje dotyczące pozostałych regionów należących do tego stowarzyszenia (www.skiamade.com/pl).I jak to w życiu bywa, przypadki rządzą losem. W Rybniku jest Festiwal Podróżniczy Rozjazdy, a jednym z filmów konkursowych w roku 2013 jest dzieło Pana Andrzeja Szypulskiego „Gdzie na narty” mówiący właśnie o Salzburger Sportwelt i Wagrain, film dostępny na YouTube. Mam nadzieję, że po festiwalu również tam będzie ;)


Do zobaczenia na stoku !!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz