piątek, 25 października 2019

Trzy razy Szwajcaria









Z czym kojarzy nam się Szwajcaria? Osobiście myśląc o tym kraju mam przed oczami górski krajobraz z kolorowymi kwiatami, wysokimi skałami, czystymi rzekami do tego krowy z dzwonkami przy szyi, gęsta zabudowa i czyste powietrze. Niestety często to cudowne wyobrażenie burzy wizualizacja rachunku, bo Szwajcarii niestety przypisywane są również wysokie ceny. Patrzę więc na Szwajcarię z innej perspektywy choć nie mniej urokliwej i pasjonującej.
Moim ulubionym parkiem narodowym
w Polsce jest Ojcowski PN, pisałam
o nim w grudniu 2015 roku. Lubię go, bo jest niewielki i czarujący. Znajdziemy tutaj wiele atrakcji, wspaniałe zamki, ścieżki pomiędzy wysokimi skałami, trasy rowerowe, piękną przyrodę i wspaniałą atmosferę Doliny Prądnika. Ze względu na swoje krajobrazy rejon ten nazywany jest polską Szwajcarią.













Preludium turystycznym do jednego z najdroższych państw Europy jest również okolica gór Połabskich wraz z doliną Łaby, gdzie znajdziemy saksońską i czeską Szwajcarię. Nazwa powstała w XVIII wieku z inicjatywy szwajcarskich malarzy. Wyjątkowy teren z pięknymi skałami z piaskowca bardzo przypominał im rodzinne okolice i był dla nich inspiracją artystyczną. Nic więc dziwnego, że jednym z głównych szlaków tego regionu jest Malerweg, czyli droga malarzy. W roku 1990 utworzono Park Narodowy Saskiej Szwajcarii, a dziesięć lat później Park Narodowy Czeska Szwajcaria.

W Saksońskiej Szwajcarii znajdziemy ok. 400 km oznakowanych szlaków, ok. 50 km ścieżek rowerowych, tereny wspinaczkowe oraz wiele schronisk turystycznych. Do najciekawszych miejsc należą kamienny most Bastei, błędne skały Schwedenlöcher, czy punkt widokowy Kuhstall. Warta odwiedzenia jest również Twierdza Königstein, w której odnajdziemy ślady historii Polski. 
W mieście Bad Schwandau możemy skorzystać z 50 metrowej windy osobowej wybudowanej w roku 1904. Z góry rozpościera się piękny widok na miasto, rzekę Łabę i okoliczne góry, z Lilienstein-em na czele. Od roku 1898 turystom służy również tramwaj (Kirnitzschtalbahn). Korzystając z tego środka lokomocji można podjechać pod szlak prowadzący do Kuhstall, jak również zobaczyć wodospad Lichtenhain. Warto kupić bilet na przejazd w obydwie strony. Powrót do miasteczka pieszo trwa bardzo długo i wymaga dobrej orientacji w terenie, jeżeli chcemy poruszać się szlakami.

Most kamienny Bastei

Twierdza Königstein














Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest największa w Europie naturalna skalna brama – Brama Pravčicka. Wysoka na 16 metrów składa się z dwóch skał pracujących niezależnie, dlatego dotychczas nie uległa zawaleniu. Do bramy prowadzi szlak turystyczny wiodący pomiędzy pięknymi skałami z piaskowca. Dodatkową atrakcją jest spływ rzeką Kamienicą, która jest dopływem Łaby. Tratwy odpychane długimi kijami płyną powolnie przez wspaniałe kaniony, a flisacy snują swe wesołe opowieści.

Brama Pravčicka










Dobrym miejscem wypadowym do zwiedzenia Szwajcarii niemieckiej i czeskiej jest miasteczko Hřensko, najniżej położona miejscowość na terenie Czech. Dla miłośników przyrody, pieszych wycieczek i gór jest to cudowna okolica dająca wytchnienie od codziennego zgiełku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz